Kuidas säästa raha majapidamise kommunalmaksete arvelt

Kuidas säästa raha majapidamise kommunaalmaksete arvelt

Majapidamise kulud, elekter, gaas, vesi, lairibaühendus, autokindlustus ja mobiiltelefonid võtavad suurema osa leibkondade eelarvest. Loe kuidas neilt säästa.

Kuidas võrrelda laenupakkujaid [7-punktiline loend]

Kuidas võrrelda laenupakkujaid?

Üha rohkem pöördume pankade asemel teiste laenupakkujate poole, et kiiresti raha hankida või kriisi aegadel finantsabi saada. Aga kas sa võrdled laenupakkujaid?

Oled kaelani võlgades – mis edasi saab?

Elame kulutamisajastul, mil ostmiseks saadavalolevate asjade ja teenuste valik ületab oluliselt meie võimekust nende eest maksta. Selline ebavõrdsus viib inimesi erinevate võlavormide küüsi.

Statistika on tõtt-öelda jahmatav. 2019. aasta mais jõudis Euroopa Liidu majapidamiste võlakoormus 5,88 miljardi euroni. Võrreldes teiste EL-i riikidega, läheb Leedul ja Lätil päris hästi. Ometi on eestlased oma Balti naabritest palju enam võlgu ning enamuse võlgadest moodustavad hüpoteek- ja eluasemelaenud. 

Võlast vabanemine on suureks väljakutseks, kui reklaamid käsivad pidevalt aina enam kulutada.  

Koostasime 10-sammulise strateegia, mis aitavad teil finantskohustustest vabaneda ja võlavaba eluni jõuda.

See on raske. See võtab aega. Aga see on tehtav. Siin on nõuanded, mida tegema pead. 

1. Ära tekita endale võlga juurde 

Esiteks pead muutma oma tarbimiskäitumist ja kulutamisharjumusi, mis sind algselt võlgadeni viisid. Seega lõpeta koheselt oma võla suurendamine. 

Võta rahakott välja ning vabane kõikidest krediitkaartidest, et vältida kulutamiskiusatust. Võid need luku taha panna, anda heale sõbrale või need hoopis külmutada ehk võta ühendust oma krediitkaardi väljastajaga või pista need sõna otseses mõttes sügavkülmikusse.

Samuti pead ümber hindama oma eelarve ja raha kulutamise viisid. Unusta kallid harjumused, nagu luksuslikud reisid, jõusaali liikmelisus, kõige uuem ja kallim tehnika ning isegi suitsetamine ja alkoholi tarbimine ning kasuta seda raha võla tasumiseks.

2. Sa tead, kui palju sa võlgned

Tegeliku võlasumma teadvustamine võib olla hirmus. Siinkohal on aga aeg oma hirmudele vastu astuda ning seista oma võlaga silmitsi, et saaksid selle kontrolli alla. 

Koosta nimekiri või tabel kõikidest oma võlgadest, k.a:

  • kellele sa võlgu oled
  • võla tegelik suurus
  • maksetähtajad
  • igakuised maksed. 

Nimekirja ei tohi aga lihtsalt ära unustada. Uuenda koostatud faili, kui võla summa muutub ning eriti, kui maksad arveid. See tekitab tunde, et oled midagi saavutanud ja hakkad mõistma, et võlast on võimalik vabaneda. 

3. Maksa minimaalsest summast rohkem

Oma igakuise krediidimakse suurendamine on üks parimaid lahendusi, kuidas võlg varem ära maksta, olgu selleks siis krediitkaardi võlg, eralaenud või õppelaen. 

Asi on nii, et minimaalset summat tasudes maksad finantskuludena lõppude lõpuks rohkem kui suuremate tagasimaksete korral. 

Seega ei säästa sa mitte ainult sadu, vaid isegi tuhandeid eurosid, kiirendades ka tagasimakseprotsessi. Enne minimaalse makse suurendamist veendu aga, et laenuga ei kaasne ettemaksutrahve

4. Tee lisamakseid, millal iganes saad

Mõtle hetkeks, milline on sinu strateegia, kui tahad midagi väga vajalikku osta? Tõenäoliselt paned vaba raha kõrvale ning säästad päevade kaupa, kuni saad vajaliku summa kokku. 

Selliselt peaks lähenema ka võlgade tasumisele. Suuna kogu tekkinud vaba raha võla tasumisse ning tee seda võimalikult tihti. Mõnel kuul võib summa olla null, kuid mõnikord saad maksta 50 eurot. Oluline on, et väiksed sammud aitavad sind palju kiiremini võlast vabanemisele lähemale. 

5. Müü ebavajalikke asju

Ilmselt on sul kodus palju asju, mida sa enam ei kasuta. Vaata vanu riideid, mööblit, videomänge jms sellise pilguga, nagu need oleks lisaraha. 

Plaan on järgmine. Kogu kokku kõik, mida sul enam vaja pole, aga millest oleks teistele kasu ning müü maha. Võta osa tänavaturgudest või pane need osta.ee’s või eBays müüki ning tasu saadud rahaga oma võlg.

6. Tasu üks võlg korraga

2016. aastal avastasid Harvardi teadlased, et kõige tõhusam lähenemine võlast vabanemisele on keskenduda kõige väiksema võla tasumisele. Seda kutsutakse ka lumepallimeetodiks. See toimib järgmiselt: 

  • koosta oma võlgade nimekiri, alustades väikseimast
  • maksa iga võla minimaalne saldo, v.a kõige väiksem
  • suuna kõige väiksema võla maksmisele iga kuu nii palju raha kui võimalik, kuni see on tasutud.
  • liigu edasi järgmise suuruselt väikseima võla juurde.

Proovi ise järele ja vaata, kas toimib. Psühholoogilisest vaatepunktist võib sellel olla positiivne mõju ja aidata sind võlatunneli lõpus valgust näha. 

7. Teeni piisavalt, et end võlast vabaks murda

Võla tagasimaksmise protsess pole aeg laisklemiseks. Pingutuste maksimeerimiseks mõtle, kas sul on võimalusi lisaraha teenimiseks. 

Kui sul on kasulikke oskusi või hobisid, tee need rahaks. Mõtle kõikvõimalikele passiivsetele sissetulekuallikatele. Võid kasutada ka platvorme nagu GoWorkABit või Wisestly, et leida kõrvaltöö ja teenida lisaraha. 

Lõppude lõpuks ära unusta aga kasutada seda raha võla minimeerimiseks, mitte uute pükste ostmiseks. 

8. Võta refinantseerimislaen

Laenu refinantseerimine tähendab uue laenu võtmist ühe või mitme eelneva laenu tagasimaksmiseks. Tavaliselt tehakse seda madalamate intressimäärade saamiseks või tagasimakstava summa muud moodi vähendamiseks. Näiteks kasutatakse tihti õppelaenu refinantseerimist, et konsolideerida mitu laenu üheks makseks. Sageli kasutatakse krediitkaardi võlgade refinantseerimiseks ka väikelaenu.

Kui otsid laenu refinantseerimise võimalusi, pead analüüsima oma praeguse laenulepingu tingimusi ja võrdlema neid teiste laenuandjatega, et leida oma rahaasjadele parim lahendus. Vajadusel võta ühendust PUNK Financeiga

Kontrolli siiski oma praeguse laenu ennetähtaegse tagastamise tasusid, kuna refinantseerimise kasu võib olla potentsiaalselt väiksem kui lepingu varasema lõpetamise maksumus.

9. Kasuta mobiilirakendusi 

Võla tasumisel on abimeheks tehnoloogia. Võla tasumise mobiilirakendused aitavad sul hallata oma võlga mugavalt ühes kohas, valida sulle kõige paremini sobiva tagasimaksestrateegia ning säilitada motivatsiooni, keskendudes peamistele põhjustele, miks sa võlgadest vabaneda tahad. 

Siin on mõned kasulikud mobiilirakendused, mida võiks proovida: 

10. Küsi professionaalset abi

Kui tunned, et võlaga toimetulek käib üle jõu, ära karda küsida professionaalset abi.

Liigse kulutamisprobleemi korral võib abi otsida mõnest foorumist, grupist või muust sarnasest ühendusest või kohalikust abigrupist.

Kõige olulisem

Kui sul on mingigi võlg või oled lihtsalt paarile sõbrale raha võlgu, ei tohi sa pead liiva alla peita. Astu oma võlale vastu ja tänad ennast tulevikus. 

Kas oled proovinud mõnda strateegiat, mida pole siin nimekirjas mainitud? Anna meile teada!