PUNK Finance juhised puhkuse planeerimiseks
Kuidas säästa raha majapidamise kommunalmaksete arvelt

Kuidas säästa raha majapidamise kommunaalmaksete arvelt

Majapidamise kulud, elekter, gaas, vesi, lairibaühendus, autokindlustus ja mobiiltelefonid võtavad suurema osa leibkondade eelarvest. Loe kuidas neilt säästa.

Kuidas võrrelda laenupakkujaid [7-punktiline loend]

Kuidas võrrelda laenupakkujaid?

Üha rohkem pöördume pankade asemel teiste laenupakkujate poole, et kiiresti raha hankida või kriisi aegadel finantsabi saada. Aga kas sa võrdled laenupakkujaid?

PUNK Finance juhised puhkuse planeerimiseks

Artikli kokkuvõte:

 • COVID-19
 • Lennud
 • Majutus
 • Reisikindlustus
 • Reisiraha
 • Kohapeal liikumine
 • Rändlustasud
 • Tuurid
 • Pagas ja pakkimine
 • Lemmikloomade ja taimede hooldus
 • Katkestus tellimustest
 • Puhkuse eest tasumine

Puhkus peaks olema lõõgastumise ning füüsilise ja vaimse taastumise aeg.

Kahjuks alahindab enamik meist ettevalmistuse vajalikkust, jättes reisi korraldamise viimasele minutile. Selline lähenemine võib tuua kaasa pisarad enne lennujaama jõudmist.

Ja kuna COVID-19 pandeemia rikub ka kõige hoolikamalt tehtud plaane, suurenevad puhkusele mineku kulud ja stressitase.

Kui sa pole piisavalt ettevaatlik, võib kaua oodatud puhkus muutuda rahaliseks peavaluks. Kasuta meie põhjalikku juhendit soodsa puhkuse planeerimiseks ja ebamugavuste vältimiseks. Teie rahakott ja stressitase võivad meid hiljem tänada.

COVID-19 ja reisimine

Turismivaldkond vaevleb endiselt puhkajate puuduse käes, kuid seoses vaktsiinide ülemaailmse leviku ning mitmete riikide turistidele taasavamisega, on suvepuhkuste hooaeg lõpuks käes.

Tuleb olla tähelepanelik, sest kõik sihtkohad ei luba veel turistidel riiki siseneda ja need, kes seda teevad, võivad ootamatult oma sisenemisi piiranguid mõne tunni jooksul muuta.

Lennupiletite ostmise keskkonnast Skyscanner leiate loetelu riikidest ja neis kehtivatest koroonapiirangutest, mille abil otsustada, kuhu on võimalik probleemide vabalt lennata. 

Reisimisel peab enamikes riikides endiselt kandma näomaske, välja arvatud söömise ja joomise ajal. Lisaks peavad saabujad vormistama paberid selle kohta, kus nad plaanivad viibida ja kaasas peab olema tõend negatiivse PCR-testi tulemus või vaktsiinipass.

Puhkajad peavad ka silmas pidama, et koju naasmisel võib tekkida vajadus jääda eneseisolatsiooni ja järgida muid karantiinireegleid, sest paljudes sihtkohtades on nakatumise määr suurem kui Eestis.

Eesti välisministeeriumi poolt avaldatud on värskeima teabe leiate siit.

Lennu broneerimine

Taas on Skyscanner abivalmis keskkond lendude saadavuse kontrollimiseks. Lisaks sellele, et Skyscanneri kaudu saate leida lühima või kõige väiksema vahemaandumiste hulgaga marsruudi on seda keskkonda kasutades võimalik ühendada ka erinevate lennuliinide pakkumised, et võita veelgi lennupiletite hinnas.

Pane tähele, et odavaim lennupileti hind ei tähenda tingimata, et see on saabumiseks parim valik. Näiteks kui ööbimiskoha check-in on alles  pärastlõunal ja teie lend saabub hommikul, siis peate kaua ootama enne kui saate oma puhkust alustada.

Siiski pakub enamik hotelle ja muid majutusasutusi võimalust külalistel kasutada nende teisi ruume enese värskendamiseks või pagasi hoiustamiseks kuni toad valmis pannakse.

Majutuse broneerimine

Hotellid ja külalistemajad

Majutuse broneerimiseks on mõistlik kasutada hotellide broneerimiskeskkonda, näiteks Booking.com, mis on hotellide otsimise juhtiv keskkond. Platvormi tihedatel kasutajatel on võimalik saada täiendavaid sooduspakkumisi, näiteks täiendavad allahindlusi toa hinnast või kõrgema kategooria toa broneerimine tavalise toa hinnaga.  

Veelgi enam, Booking.com sisaldab hulgaliselt arvustusi ööbimiskohta külastanud klientidelt, mis võimaldab kontrollida, kas leitud majutusasutus sobib sinu maitsega või tasuks seda vältida.

Enamikel selle keskkonna majutusasutustel on nn “Broneeri kohe, maksa hiljem” poliitika, mis tähendab, et saad broneerida korraga mitu majutusasutust ja alles hiljem otsustada, kuhu päriselt ööbima minna. Ära unusta õigeaegselt loobuda, sest muidu võetakse sinult tasu iga broneeritud majutusasutuse eest!

Couchsurfing

Olenevalt sinu reisiseltskonnast ja sihtkohast, on lisaks hotellidele alternatiivseid majutusvõimalusi, mida tasuks kaaluda. 

Üksi reisijate jaoks on couchsurfing trendikas valik. Nii ei pea sa majutuse eest maksma, võid jääda hoopis kellegi diivanile ja avastada koos temaga oma reisi sihtkohta.

Loomulikult eksisteerib selleks mitmeid erinevaid keskkondi, sealhulgas:

Seega, kui eelistad suhelda kohalike elanikega, on couchsurfing hea valik. Lisaks saad otse kohalikult põnevaid soovitusi, kuhu minna ja mida teha.

Airbnb

Neile, kes otsivad majutusvõimalustes rohkem iseloomu ja võlu, on Airbnb-s peatumine õige valik. Airbnb majutus võib pakkuda rohkem ainulaadseid peatusi, väljasõite ja enamik sealsetest pakkujatest lubavad ka lemmikloomi.

Airbnb võõrustajad on tavaliselt kohalikud; seega teavad nad kõiki varjatud pärleid, kui soovite avastada oma puhkuse sihtkoha nn turismiväliseid piirkondi. Lisaks sõlmivad paljud puhkajad sõprussidemeid, mida saab tulevikus kasutada, luues globaalse kogukonna tunde, sarnaselt couchsurfingle.

Ära unusta reisikindlustust

Enamik meist ei vaevu enne riigist lahkumist reisikindlustusega tegelema. Pandeemia ajal on aga reiside hilinemine, tühistamine ja ka pagasi kaotamine siiski tavaline nähtus.

Kuigi reisikindlustus ei päästa hilinemiste tõttu rikutud puhkust; võib see pakkuda mõningast rahalist abi täiendavate kulude hüvitamiseks sihtkohas viibimise ajal. Näiteks kui pead COVID-19-st tulenevate uute piirangute tõttu lendama riiki vahemaandumisega.

Enamik krediit- ja deebetkaartidest sisaldavad mingisugust reisikindlustust, seega oled tõenäoliselt kaitstud mitme halvima stsenaariumi korral. Siiski kontrolli oma pangast, millised on sinu ja lähedaste kindlustused.

Kui sinu maksevahendiga ei kaasne automaatselt reisikindlustust, siis veendu, et sinu valitud pakkuja kindlustuspakett katab kõik võimalikud kahjud või vaheta oma panka, et tagada nii ostu- kui ka reisikindlustus!

Raha kasutamine

Kui kavatsed välismaal viibides kasutada oma deebet- või krediitkaardilt raha, pea silmas, et mõnda kaarti on kindlustuse ulatuse ja tasude osas parem kasutada kui teisi. Mõni kaart ei võta näiteks välismaal olles tehingutasu sularaha väljavõtmisel.

Välismaal kaardimakseid tehes eelista kindlasti kohalikku valuutat. Välisriigis eurodes maksmise teenustasud kipuvad olema kallimad. 

Ehkki reisitšekid võivad enamikule meist tunduda iidsed, siis mitmed riigid, sealhulgas USA, aktsepteerivad neid endiselt. Hea soovitus on avada konto Wise’is, mis laseb mitu valuutat eelnevalt peale laadida. Lisaks võimaldab Wise teha makseid kohaliku riigi valuutas veelgi väikemate vahendustasudega.

Kuigi Wise abil säästad valuutavahetuse tasude pealt, siis sinu panga deebet- ja krediitkaardid pakuvad paremat maksekaitse kindlustust, seega suuremad ostud on mõistlikum teha oma tavalise pangakaardiga..

Kohapeal liikumine 

Auto rent

Autokindlustus, rendiautode lisad (nt navigaator, lasteistmed ja automaatkäigukastid) võivad kokku teha päris suure rendikulu. Oletame, et sul on nutitelefonis rändlusandmete pakett, siis selle asemel, et rentida satelliitnavigatsiooni seade, võid installida mõned navigeerimisrakendused, näiteks Google Maps või Waze, säästes sellega lisakulusid.

Mis veelgi hullem, suurem osa dokumentatsioonist on ebaselgelt sõnastatud. See sisaldab palju žargooni, mis on mõeldud sellest üle lugemiseks ja allkirjastamiseks. Lõppude lõpuks ei soovi keegi lennujaamas oma rendiautot oodata, vaid liikuda ja alustada oma unistuste puhkust.

Kohale minnes tasub praktilisi asju siiski tähele panna. Kas broneerisid õige auto? Kas auto on heas seisukorras (on seal juba kriime, täkkeid või muid kahjustusi)? Kas sul on õigus tasuta täiendustele, kui oled osa autorendi lojaalsusprogrammist?

Samuti kontrolli kindlustuspoliisi, kas on täiendavalt vaja võtta autokindlustus. Tõenäoliselt võib sinu autorent olla juba kaetud.

Sõidujagamise rakendused

Kui sa ei soovi autot rentida, võid oma sihtkohast sõltuvalt kaaluda sõidujagamise rakenduse kasutamist – nt Bolt, Uber ja USA-sse reisimise korral Lyft.

Teise võimalusena võib kaaluda ühistransporditeenust nagu BlaBlaCar, mis ühendab tühjade istmetega autojuhid inimestega, kes sõidavad samas suunas pikki vahemaid.

Rändlustasud ja mobiilne andmeside

Sinu praegune telefonipakkuja katab sinu mobiiltelefoni kulud (kõned, tekstsõnumid, mobiilne andmeside), kui reisid Euroopa Liidus.

Mõned võrguteenuse pakkujad vähendavad oma pakutavate teenuste ulatust kui reisid väljaspoole Baltikumi või Skandinaaviat. Isegi kui nad väidavad, et sinu pakett jääb EL-is samaks, siis kontrolli, et sa tagasijõudes kopsakat arvet ei saaks.

Väljaspool ELi (ja Ühendkuningriigid on nüüdseks samuti väljaspool ELi) arvesta, et mobiilse andmeside, kõnede ja SMS-ide kasutamise eest võetakse tasu vastavalt sinu võrgu tariifimääradele. Lülita nutitelefonis rändlusandmed välja ja kasuta interneti ainult WiFi-levialade kaudu kohvikutes või osta kohalik SIM-kaart, et saaksid kasutada kohalikku võrgupakkujat.

Tuurid – liituda või vältida?

Giidiga ekskursioonid võivad olla heaks võimaluseks korraga paljude vaatamisväärsuste kiireks nägemiseks, muretsemata sõitmise, planeerimise või otsuste tegemise pärast.

Hea on enne broneerimist küsida palju küsimusi – kes on giid, kui suur on seltskond, kus lõunat süüakse jne, sest ebameeldiv ekskursioon võib raisata terve puhkuse päeva – giidiga kohutavas bussis koos ebameeldivate inimestega. Põgeneda pole võimalik, kui sa just pole nõus oma majutuskohta tagasi kõndima.

Tagasihoidlikumad alternatiivid leiab sellistelt saitidelt nagu Meetup ja Airbnb Experiences, mille kaudu leiavad turistid võimalusi kohtuda kohalike elanikega, kes pakuvad väga isikupäraseid tuure.

Pagas ja pakkimine

Pakkimisega ette mõtlemine võib säästa raha.

Üleliigse pagasitasu vältimiseks, kaalu enne kodust lahkumist oma pagasit ning mõõda oma käsipagasi mõõtmeid, sa ei peaks registreerimisel maksma lisatasu koti lennuki lastiruumi panemise eest, sest see on “liiga suur”.

Selle asemel, et osta reisisuuruses hambapasta, šampoon ja palsam, osta hoopis väiksemad tühjad anumaid ja täida need kodus, sest reisisuuruses hügieenitarbed on ebamõistlikult kallid.

Veel üks näpunäide on riideid voltimise asemel kokku rullida. Riiete kokku rullimine tähendab tavaliselt vähem kortse, nii et välismaal ei pea nii palju triikima ja lisaks võtavad need vähem ruumi.

Ära unusta oma elektroonikaseadmete laadimist – nutitelefonid, sülearvutid, tahvelarvutid, pardlid, kontrollige alati, kas sihtkohas kasutatakse teistsugust elektriadapterit. Näiteks Eesti ja suur osa Euroopast kasutab kahetihvtilist Euroopa pistikut, USA kasutab teistsugust kahe kontaktiga pistikut ja Suurbritannia hoopis kolme tihvtilist.

Lemmikloomade ja taimede hooldus

Lemmiklooma- ja taimeomanikud peavad kaaluma, kes hoolitseb nende eest sinu äraolekul.

Enamik meist saavad oma naabritega piisavalt hästi läbi ja usaldavad naabritele oma koduvõtmed, et nad saaksid kasta äraolekul taimi ja toita lemmikloomi.

Kui sul on koerad, kes vajavad rohkem tähelepanu ja jalutamist, võid kasutada lemmikloomahotelli, kuhu oma loom professionaalide hoolde jätta. Broneerige sinna koht aegsasti, sest eriti suvekuudel võivad ka teised reisisellid oma lemmikud nende hoole alla jätta ja hotell võib täielikult broneeritud olla.

Teine võimalus on paluda lähedasel sõbral või pereliikmel olla majahoidjaks. Neile võib tasuta teises kohas ööbimine olla samuti puhkuse eest ja seda ainult vastutasuks kassi ja kaktuste hoolitsemise eest.

Püsitellimuste peatamine

Ehkki tänapäeval tellib koju ajalehti hoopis vähem inimesi, siis enamikel meist on mõne voogesitusteenuse või muu digitaalse keskkonna tellimus, mida ei saa kodust eemal olles kasutada.

Mõistlik oleks tühistada kõik toidu kohaletoimetamise tellimused ja kui oled mitu nädalat eemal, tasuks mõnede kulude kokkuhoidmiseks Netflixi, Microsofti või PlayStationi teenused tühistada (välja arvatud juhul, kui kavatsed puhkuse ajal Netflixi maratoni teha).

Puhkuse eest tasumine…

Õige viis unistuste puhkuse eest tasumiseks on rahaga, mille oled oma pangakontole kogunud. Ent kui maksad krediitkaardiga saad kasu ka kaardiga kaasnevatest lisakaitsetest, kui midagi peaks valesti minema. Kontrolli enne reisile minekut, millised kahjud on kaetud ja millised mitte.

Kui sa pead puhkuse eest maksmiseks laenu võtma, kaalu, kas puhkusele minek on sinu rahakotile sõbralik otsus. Kuigi võib tunduda ahvatlev reisida pärast pikki talvekuid ja lõputuid karantiine, on puhkus luksus ja mitte hädavajalik kulu. Kui oled kindel, et võetav väikelaen on sinu finantsolukorrale vastav, siis selle taotlemine reisile minekuks on alati võimalik.